site_title
panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon  panel_icon
STRONA GŁÓWNA separator INFORMACJE separator aktualności
23
06-2019
CIESZMY SIĘ Z MAŁYCH RZECZY...
MAŁGORZATA BIELAWSKA-WOŁEK, MARZENA DZIEŃ
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 2Ti podjęli się trudnego zadania. Postanowili zostać nauczycielami informatyki i od marca do końca kwietnia, niemal w każdą środę odwiedzali Dom Seniora w Brzesku. Tam prowadzili zajęcia z zakresu informatyki dla osób starszych. Zajęcia odbywały się w ramach wolontariatu, a uczniowie obrali sobie za cel oswojenie seniorów z technologią komputerową oraz Internetem.

Młodzież przygotowywała zadania i z wielką cierpliwością oraz zaangażowaniem powoli pokazywała i uczyła podstawowych umiejętności, dzięki którym można poczytać wiadomości zamieszczane na różnych portalach, wyszukiwać informacje w sieci oraz stworzyć własne dokumenty. Dla większości osób, z którymi uczyli się chłopcy, zajęcia były pierwszą i jedyną możliwością, aby mieć kontakt z komputerem.

Najtrudniejsze było pierwsze spotkanie, seniorzy byli pełni obaw, a nowoczesny sprzęt komputerowy budził lęk. Jednak kiedy lody już zostały przełamane, okazało się, że prawie każdy chce spróbować, a przy okazji opowiedzieć swoją historię, opinie i poglądy, przywołać piękne wspomnienia. Nasi uczniowie przełamując stereotyp o zamkniętych w sobie informatykach, już pierwszego dnia nawiązali świetny kontakt ze swoimi „uczniami”. Kolejne wizyty pokazały, że niezależnie od wieku ludzie są ciekawi świata, lubią się uczyć i sami mają wiele do zaoferowania. Dla naszej młodzieży było to też niezwykłe doświadczenie. Musieli się odnaleźć w roli nauczyciela i zbudować relacje z osobami, które nie zawsze odnajdują się w cyfrowej rzeczywistości.

Seniorzy spotkali się z w maju ze swoimi młodymi nauczycielami, żeby podziękować za spędzony wspólnie czas. Młodzież dostała upominki i zobowiązała się do kolejnych zajęć w przyszłym roku szkolnym. Powstało też wiele inicjatyw i pomysłów, które zapowiadają wspaniałą współpracę od września.

Idealnym podsumowaniem tegorocznej pracy wolontariuszy było spotkanie w czwartek 6 czerwca, podczas którego młodzież naszej szkoły odwiedziła pensjonariuszy w Domu Seniora w Brzesku. Celem tej wizyty było włączenie osób starszych do wspólnego śpiewania. Przy akompaniamencie instrumentów wspólnie zaśpiewaliśmy piosenki turystyczne i biesiadne.

Czas spędzony z seniorami to kolejny dowód wrażliwości, życzliwości i otwartości młodzieży naszej szkoły. To także cenne doświadczenie dla młodych ludzi, którzy od seniorów otrzymali uwagę, uśmiech i wiele ciepłych słów. Dla seniorów cennym doświadczeniem był kontakt z młodzieżą, która okazała szacunek i uczestniczyła w integracji międzypokoleniowej, która sprawiła wszystkim tak dużo radości.

Pięknym podziękowaniem dla nas za wspólnie spędzony czas był wiersz zarecytowany przez jedną z seniorek.

Wymiana doświadczeń uczy nas wzajemnego szacunku i motywuje do tego żeby stawać się lepszymi ludźmi. Lubimy pomagać. Będziemy pomagać.
19
06-2019
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019
MAŁGORZATA BIELAWSKA-WOŁEK
Wyjątkowy rok już za nami. A o tym, że będzie niezwykły wiedzieliśmy już od pierwszych dni września. Wtedy wydawało się, że jest przed nami tyle czasu, że nie ma się co spieszyć, bo przecież zdążymy - do stycznia i do lutego, a cóż dopiero do czerwca. A czerwiec już jest. Dni przepłynęły tak szybko, że jeszcze jedna noga stoi na parkiecie i wybija rytm jubileuszowych przebojów, a druga już stąpa boso po wakacyjnej trawie. To był naprawdę wspaniały rok.

Uczniowie Zielonki po dziesięciu miesiącach wytężonej pracy spotkali się w środę rano po raz ostatni w tym roku szkolnym ze swoimi wychowawcami i nauczycielami. W dniu zakończenia roku szkolnego wielu z nich zostało wyróżnionych za swoją pracę, za wyniki w nauce, konkursy, olimpiady, projekty, za wolontariat, za zaśpiewane po mistrzowsku piosenki i za zagrane z aktorskim zaangażowaniem sceny. Wyróżniony został każdy, choć nie każdy otrzymał nagrodę. Dla jednych takim wyróżnieniem jest świadectwo ze słynnym czerwonym paskiem, dla innych z wymarzoną promocją do kolejnej klasy, dla niektórych szansa na poprawę błędów w sierpniu i wreszcie dla absolwentów Zasadniczej Szkoły Zawodowej – pożegnanie ze szkolnym etapem życia i otwarta droga do rozwoju zawodowego. Na Zielonce każda praca jest ważna i doceniamy jej efekty.

Ostatni dzień szkolny to również mnóstwo emocji, których nie sposób opisać jeśli nie jest się częścią społeczności szkolnej. Życzenia dla wychowawców, dedykacje z piosenkami, ale też i łzy wzruszenia w trakcie pożegnań.

To w trakcie naszej uroczystości Pan Dyrektor podziękował za wieloletnią pracę pracownikom szkoły, którzy odchodzą na zasłużoną emeryturę. Uroczyście pożegnaliśmy pana Bogusława Ludwę – Kierownika Warsztatów Szkolnych, pracowniów administracji – panią Aleksandrę Kural i panią Elżbietę Duch oraz pracowników obsługi – panią Jadwigę Małek i pana Tadeusza Okasa. Wspólnie zaśpiewaliśmy im radosne „Sto lat”. Na sam koniec części artystycznej nasza młodzież złożyła wszystkim wakacyjne życzenia:

Życzymy Wam prawdziwego odpoczynku.
Dla jednych w ogrodzie przed domem, dla innych w trakcie wymarzonych podróży.
Życzymy, abyście umieli ten czas wykorzystać jak najlepiej i cieszyli każdą chwilą.
Słonecznych dni i oby jak najmniej chmur pojawiało się w Waszym życiu.
Niech każdego wakacyjnego dnia spotyka Was coś zaskakującego;
coś, co wprawi was w zadumę i jednocześnie wywoła zachwyt.
Życzymy Wam tyle spokoju, ile potrzebujecie i tyle szaleństwa,
aby życie nie wydawało się nudne.
Cieszcie się wolnością od szkolnych obowiązków i odpoczywajcie.
Gromadźcie siły, aby wrócić do szkoły z nowym entuzjazmem, zapałem i radością.
Wspaniałych wakacyjnych dni!
18
06-2019
CLIL NA HISTORII
ANNA SKOCZEK
7 czerwca 2019 roku na jednej z ostatnich lekcji historii, kl. 2TI miała zajęcia z elementami języka angielskiego oraz wykorzystaniem metody CLIL. Nie było to pierwsze spotkanie młodzieży z CLIL-em, bowiem lekcje, prowadzone w ramach projektu „Zintegrowane nauczanie języka i przedmiotu (CLIL) nową szansą na rozwój szkoły”, którego koordynatorem był Michał Jemioło, w roku szkolnym 2017/2018 w klasie 2 TI odbyły się na matematyce, fizyce i informatyce.

Tym razem uczniowie poznawali kulturę lat 60. i 70. Na początku obejrzeli film „Pop culture of 60`s and 70`s, który charakteryzował epokę w poszczególnych kategoriach, m.in.
  1.
 1. President of the decade
 2. 2.
 3. Major international events
 4. 3.
 5. Big national events
 6. 4.
 7. New legislation
 8. 5.
 9. New science and technology
 10. 6.
 11. Morals and values
 12. 7.
 13. Economics facts
 14. 8.
 15. Fun facts of the decade
Następnie młodzież otrzymała wycinki z informacjami, które podawano na filmie. Jej zadaniem było przetłumaczenie i przyporządkowanie wydarzeń do kategorii, tak powstał swoisty katalog faktów; dał on wyobrażenie o poznawanej epoce. Np.: The Berlin wall was built in1961, The Vietnam war and protests against it, A man went to the moon, Martin Luther King and The civil rights movement (Ruch na rzecz praw obywatelskich). Wśród „Fun facts of the decade” była wiadomość o obecnym prezydencie USA Donaldzie Trumpie: „Donald J. Trump Graduates from Wharton School with a degree in economics in 1968”. Aktywnością wykazała się cała klasa, gdyż każdy uczeń dostał jakiś wycinek rzeczywistości.

Chociaż projekt unijny, w którym uczestniczyła grupa nauczycieli ZSP nr 2, skończył się, to pozostały umiejętności i wiedza, które nadal można wykorzystywać w pracy dydaktycznej.
17
06-2019
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2018/2019!
PATRYCJA PTAK-ŻOŁNA
Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną w dniu 19 czerwca 2019 r. na zakończenie mijającego roku szkolnego. Uroczystość rozpoczniemy Mszą Świętą, o godz. 8:00, w kościele pw. Św. Jakuba w Brzesku. Następnie w hali Zespołu wręczymy wszystkim wyróżniającym się uczniom świadectwa i nagrody.

Szkolne mury opuści kolejny rocznik Absolwentów Klas Branżowej Szkoły I Stopnia. Pożegnamy ich ze wzruszeniem i życzeniami wielu sukcesów w życiu zawodowym i prywatnym. Po akademii uczniowie udadzą się do wyznaczonych sal na ostatnie spotkania z wychowawcami. Natomiast nasi Absolwenci wykonają pamiątkowe zdjęcia w hali Zespołu. Życzymy wszystkim uczniom udanego odpoczynku i mamy nadzieję, że zasłużone wakacje upłyną Wam w spokojnej i bezpiecznej atmosferze.

HARMONOGRAM SPOTKAŃ Z WYCHOWAWCAMI

UKŁAD KLAS W HALI SPORTOWEJ
16
06-2019
EKOLOGICZNA ZIELONKA
BEATA DUNIKOWSKA
W czasie trwającego od listopada do maja konkursu ekologicznego EkoZielonka uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku zebrali łącznie PONAD TONĘ surowców wtórnych, elektroodpadów (zepsutych telefonów komórkowych) i zużytych baterii.

Nasza akcja odbyła się w ramach organizowanego przez Urząd Miejski w Brzesku konkursu „Brzesko – czysta gmina” oraz konkursu „Zbiórka zużytych baterii” realizowanego przy współpracy z firmą Argo – Film z Tarnowa.

11 czerwca 2019 roku podczas pikniku ekologicznego przy restauracji August odebraliśmy nagrody z rąk Burmistrza Brzeska - Pana Tomasza Latochy i przedstawicielki firmy - Pani Katarzyny Bieleckiej. Zostaną one wręczone podczas uroczystej akademii z okazji zakończenia roku szkolnego, a najbardziej zaangażowani uczniowie otrzymają również dodatkowe upominki ufundowane przez Radę Rodziców przy ZSP nr 2.

NAGRODZENI:
Kategoria: ZBIÓRKA SUROWCÓW WTÓRNYCH, ELEKTROODPADÓW I BATERII
 • Sylwester Zubel kl. 2TE
 • Krzysztof Olesiński kl. 3zk
 • Sandra Hudy kl. 1TH
 • Magdalena Faron kl. 1TH
 • Justyna Sacha kl. 1TH
 • Dawid Kraj kl. 1TGG
 • Igor Świerczek kl. 1TBR
 • Bartosz Nowak kl. 1TBR
 • Oliwia Gajda kl. 1bwa
 • Paweł Sionko kl. 1TMe
Kategoria: FILM PROMUJĄCY SELEKTYWNĄ ZBIÓRKĘ ODPADÓW
 • Krystian Malina kl. 1TI
 • Piotr Król kl. 1TI
 • Agnieszka Toboła kl. 1TGG
 • Natalia Górak kl. 1TGG
 • Krzysztof Fitrzyk kl. 1TI
 • Michał Wiśniowski kl. 1TI
Obszerna relacja z przebiegu akcji: http://www.brzesko.pl/?p=76053 Dziękuję wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w realizację programu konkursu.